Jakie rolety wybrać – gotowe czy na wymiar?

roleta w oknie

Rolety są jednym z najczęściej i najchętniej stosowanych wewnętrznych osłon okiennych. Sprawdzają się zarówno w mieszkaniach czy domach, jak również w lokalach usługowych czy budynkach użyteczności publicznej. Obecnie na rynku dostępne są przeróżne rodzaje rolet, różniących się nie tylko materiałem, z jakiego powstały, ale także jakością i wymiarami.

Czy warto decydować się na gotowe rolety?

Wybierając rolety, można zdecydować się na gotowe elementy w standardowych wymiarach, lub też zakupić modele wykonane na wymiar. Podczas wyboru warto kierować się przede wszystkim jakością. Jeżeli producent podczas wykonywania tych elementów korzysta ze stołu do cięcia rolet oraz innych specjalistycznych narzędzi, to finalny produkt jest równy, estetycznie wykończony i trwały. Bez zastosowania odpowiednio dobranego sprzętu rolety mogą okazać się krzywe lub źle wykończone, co wpłynie niekorzystnie na ich użytkowanie.

Rolety gotowe są dobrym wyborem w przypadku standardowych okien, które nie wymagają specjalnie zaprojektowanych rolet. Można je dostać praktycznie od ręki i od razu zamocować. W przypadku skrzydeł okiennych o niestandardowych wymiarach konieczne jest zamówienie rolet na wymiar. Dzięki temu całość będzie prezentować się estetycznie i schludnie, a rolety nie będą ani za wąskie, ani za szerokie.

Kiedy jeszcze warto zamówić rolety na wymiar?

Rolety na wymiar sprawdzą się także w przypadku, kiedy mają mieć one nie tylko ściśle określone wymiary, ale również kolor czy materiał. To rozwiązanie jest również jedynym słusznym w przypadku okien o niecodziennym kształcie lub umiejscowieniu. Mowa tu głównie o oknach dachowych i oknach narożnych, a także o okrągłych lub trójkątnych skrzydłach okiennych, do których zakup gotowych rolet jest praktycznie niemożliwy.