Żaluzje i rolety są jednym z najczęściej wykorzystywanych metod ochrony pomieszczeń przed rażącymi promieniami słońca oraz wzrokiem osób przebywających na zewnątrz budynku. Są one wygodnym, praktycznym i bardzo estetycznym sposobem na zwiększenie komfortu domowników oraz zapewnienie większego bezpieczeństwa. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na montaż żaluzji, a szeroki wybór materiałów, z jakiego zostały wykonane, sprawia, że każdy może znaleźć coś dla siebie.
W jaki sposób działają maszyny do produkcji żaluzji metalowych i drewnianych?
Każdy wie, jak wyglądają żaluzje, jednak mało kto potrafi powiedzieć, w jaki sposób są produkowane. Do najpopularniejszych osłon okiennych należą żaluzje aluminiowe oraz drewniane. Ich produkcja wymaga dużej precyzji oraz staranności. Aby zapewnić najwyższą jakość oferowanego produktu, producenci wykorzystują profesjonalne maszyny do produkcji żaluzji.
Żaluzje aluminiowe produkowane są ze specjalnej taśmy aluminiowej. Jest ona dostarczana do specjalnej maszyny do produkcji żaluzji aluminiowych, gdzie jest poddawana cięciu na listwy oraz profilowaniu. Następnie ta sama maszyna wykonuje w listwach otwory o szerokości 15 lub 25 mm. Urządzenie to może być wyposażone w dwie stacje dziurkujące, a także w stację składającą. Za pomocą pulpitu sterowniczego operator ustala dokładne wymiary żaluzji, które mają zostać wyprodukowane. Po zakończeniu procesu otrzymuje się gotowe, złożone żaluzje aluminiowe.
Jeżeli chodzi o maszyny do produkcji żaluzji drewnianych, działają one w bardzo podobny sposób. Urządzenie produkuje drewniane płaskie piórka przeznaczone do produkcji żaluzji. Następnie łączą ją za pomocą drabinki lub tasiemki. Główną różnicą pomiędzy tymi dwoma urządzeniami jest wykorzystywany materiał oraz to, że drewniane listewki nie są profilowane.